Centrum Medyczne Gabinter

Entezopatie

Entezopatie to choroby dotyczące ścięgien, więzadeł i połączeń mięśniowych z kośćmi. Są to schorzenia, które wpływają na jakość życia pacjentów, szczególnie tych, którzy wykonują pracę wymagającą dużego wysiłku fizycznego.

Entezopatie mogą powstać na skutek urazu, przeciążenia, a także na skutek chorób autoimmunologicznych. Często dotyczą one stawów i kości, na przykład kolana, łokcia czy barku. Najczęstszym objawem entezopatii jest ból, który zazwyczaj pojawia się w okolicy ścięgna lub więzadła. Może on być tępy, ostry lub pulsujący i nasilać się podczas wykonywania ruchów.

Leczenie entezopatii zależy od przyczyny choroby i nasilenia objawów. W przypadku łagodnych objawów zaleca się przede wszystkim unikanie czynników, które mogą nasilać ból oraz stosowanie krioterapii, masażu, czy fizjoterapii. W przypadku silnego bólu można stosować leki przeciwbólowe.

W niektórych przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, konieczny jest zabieg chirurgiczny, który może polegać na usunięciu zniszczonej tkanki lub przeprowadzeniu rekonstrukcji uszkodzonej struktury.

Dlatego też ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy i w razie potrzeby zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże w diagnozie i leczeniu entezopatii.napisz do nas