Centrum Medyczne Gabinter

Choroby tarczycy

Tarczyca to gruczoł endokrynny, który produkuje hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choroby tarczycy to z kolei zespół różnorodnych zaburzeń, które mogą wpływać na jakość życia pacjenta i prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Najczęstszą chorobą tarczycy jest choroba Gravesa-Basedowa, czyli nadczynność tarczycy. Objawia się ona m.in. nadpobudliwością, zmniejszeniem masy ciała, drżeniem rąk, nadmierną potliwością, zaburzeniami snu i zmianami nastroju. Inną chorobą tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, prowadzące do niedoczynności tarczycy. Objawia się ona m.in. zmęczeniem, depresją, zwiększeniem masy ciała, suchością skóry i włosów.

Innymi chorobami tarczycy są guzy tarczycy, w tym zarówno guzy łagodne (np. wole guzkowe), jak i złośliwe (np. rak tarczycy). Guzy tarczycy mogą powodować m.in. powiększenie tarczycy, duszność, chrypę i trudności w połykaniu.

Leczenie chorób tarczycy zależy od rodzaju choroby i jej nasilenia. W przypadku nadczynności tarczycy stosuje się leki, a czasami również terapię jodem promieniotwórczym lub zabieg chirurgiczny. W przypadku niedoczynności tarczycy stosuje się leki zawierające hormon tarczycy. W przypadku guzów tarczycy decyzja o leczeniu zależy od rodzaju guza i jego charakterystyki.

napisz do nas